Сабақ мақсаты: Өзгергіштік, мутациялық өзгергіштік және мадификатциялық өзгергіштік жалпы сипаттама беру.
Сабақ міндеті:
· оқушыларға тақрыпты өз бетінше оқып талқылауға, білім алуға көмектесу;
· оқушылардың жеке тұлға ретінде қалыптасуы үшін өз ойларын топта және көпшілік ортада жеткізе алуға үйрету;
· Оқушыларды топтық жұмыс барысындағы ережелерді сақтауға үйрете отырып, өзін-өзі мәдениеттілікке,
тәрбиелікке бағыттауға орта құру.
Қолданатын модульдер :
Ø Оқыту мен окудағы жаңа әдіс- тәсілдер.
Ø Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
Ø Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Ø Оқыту мен оқу ақпараттық –коммуникациялық технологиялар (АКТ) пайдалану
Ø Оқытуды басқару және көшбасшылық
Стратегиялық іс-әрекет:
Күтілетін нәтиже Өзгергіштік, мутациялық өзгергіштік және мадификатциялық өзгергіштік жайлы
түсінік және білім қалыптасады.
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу 3 мин |
1.Оқушылармен сәлемдеседі. 2 барлық оқушыларға бір бір тілек қағаздарына жазып болып, оны мыжғылап жұдырықтаған соң сыныптастарына қарай лақтыруларын айтамын. Жануарлар мен жәндік атаулар арқылы ,түрлеріне байланысты сыныпты топқа бөлу (құмырысқа, аралар көбелек, тасбақа) Оқушыларды түгендеу,оқу құралдарын дайындатып,зейіндерін сабаққа аудару.Оқушыларға топтан топ басшысын сайлатқызамын.бағалау парағын беремін |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. барлық оқушыларға бір бір тілек қағаздарын жазып лақтырады. Оқушылар Жануарлар мен жәндік атаулар арқылы топқа бөлінеді.Кітаптарын оқу құралдарын алып орындарына жайғасады.Оқушылар өздері топтан топ басшысын сайлайды.бағалау парағына белсенді қатысып отырған оқушыны бағалап отырады. |
ІІ. Қызығушылықты ояту (7 мин) |
Ой шақыру үй тапсырмасын сұрау Мұғалім конвертке жасырын сұрақтар жазып ортаға тастайды. |
Оқушылар конверт алады қай оқушыда жасырын сұрақ келсе сол оқушы сұрақтарға жауап беріп,уй тапсырмасын орындайды |
ІІІ. Мағынаны тану (20 мин) |
Жаңа сабақ«ДЖИГСО» әдісі (Ойлан-жұптас-бөліс) (постер қорғау)дәптермен жұмыс. Миға шабуыл жасаймыз. Неге табиғатта сыртқы ортаның жағдайына байланысты күреседі. АКТ пайдалану .Өз ойларыңды білдіре отырыңдар.Жаңа білім алуға дайындалады. Оқулықтағы мәтінді әр топқа бөліп беремін. 1 топ Ч Дарвин ілімінің негізгі қағидасы. 2 топ Модификациялық өзгергіштіктер. 3 топ Мутация. 4топ Түрішілік куреске сипатама , мысал. |
Оқушылар өз ойларын еркін айтады.Жаңа сабақпен танысады.Мәтінді оқып, бір-біріне түсіндіреді, Интернет желісін пайдаланады әр топ постермен жұмыс жасасайды.. |
ІҮ. Қорытындылау (10мин) |
Жеке жұмыс. Жатығу жұмыстарын кесте арқылы беремін.оқушыларға дұрыс жауабын көрсетемін сол арқылы топ болып тексереді. «Модификациялық өзгергіштік» |
Жеке жұмыс дәптерлерінде берілген тапсырманы орындайды |
Ү. Үйге тапсырма (1мин) |
Осы тақырып бойынша қосымша деректер алып келу |
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу. |
ҮІ.Бағалау (2мин) |
Топтық, жеке бағалау |
Топтық, жеке бағалау |
ҮІІ.Рефлексия (2мин) |
«Бағдаршам »Бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, пікірлерін, ойларын ауызша білдіреді |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын ауызша айтады |